Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!
Pterinochilus lugardi
Pterinochilus lugardi
Chilobrachys dyscolus
Chilobrachys dyscolus
Coremiocnemis brachyramosa
Coremiocnemis brachyramosa
Nhandu tripepii
Nhandu tripepii
Cupiennius salei
Cupiennius salei

Poecilotheria miranda

Polecany dla zaawansowanych
Odkrywca: Rok: Nie wymaga rejestracji

Synonimy:

-

Aktywność:

Nocna

Siła jadu:

Silny jad

Środowisko życia:

Nadrzewny

Temperament:

Agresywny

Szybkość ruchu:

Powolny

Polecany dla:

Zaawansowany

Poecilotheria miranda (Pocock, 1900)

Gatunek sklasyfikowany w 1900 roku przez Pocock’a, na podstawie samicy. Na wolności występuje w Indiach. Angielskie nazwy tego ptasznika to Bengal ornamental tarantulaBengal ornamental brown fourspottedBengal Spotted Ornamental Tarantula.

Z rozpostartymi odnóżami dorasta do 14-16 cm.

Bardzo ładny, kontrastowo ubarwiony ptasznik. Spośród innych Poecilotheria wyróżniają go rozległe, białe plamy na kończynach. Całe ciało jest ciemno szare, z domieszką ciemnej zieleni. Na tarczce grzbietowej znajduje się ciemniejszy pas. Przez odwłok ciągnie się żółtawy pas, charakterystyczny dla wszystkich ptaszników z tego rodzaju. Spód ciała tego pająka jest czarny. Na kończynach znajdują się białawe plamy. Dorosły samiec nie jest tak ładnie ubarwiony – jego ciało jest oliwkowo-szare, z fioletowym połyskiem. Wzór na jego odwłoku jest dość dobrze widoczny.

Wymiary terrarium dla dorosłej samicy to 25/40/25 cm (szer./wys./dł.). Na jego dno wsypujemy 5-centymetrową warstwę podłoża (torfu lub substratu kokosowego). Konieczne są gałęzie lub podłużny kawałek kory – pająk użyje ich jako podstawy do budowy pajęczynowo-torfowej kryjówki. Optymalna temperatura dla tego gatunku to 26-27 stopni. Wilgotność powinna utrzymywać się na poziomie około 70%.

Dojrzały samiec ma na nogogłaszczkach narządy kopulacyjne (tzw. bulbusy), nie posiada natomiast haczyków na przedniej parze odnóży krocznych. Jest mniejszy i smuklejszy od samicy.

Młode pajączki karmimy muchami, larwami mącznika młynarka i małymi świerszczami. Podrostki i dorosłe osobniki chętnie polują na duże świerszcze, karaczany i szarańczę. Dorosłym samicom można od czasu do czasu podać małą mysz.

Poecilotheria miranda
dysponuje silnym jadem, który może stanowić potencjalne niebezpieczeństwo dla zdrowia człowieka. Szybko biega i doskonale skacze. Niektóre osobniki mogą być agresywne. Nie nadaje się dla początkujących terrarystów.

Autor: Awikularia


Literatura:
F. Kovarik, Sklipkani, 1998;
N. I. Platnick, The World Spider Catalog, 2000-2005;
Rick C. West, www.birdspiders.com;
www.poecilotheria.com;
www.cyriocosmus.com;
www.zoonen.com;
www.giantspiders.com;
www.exotic-animals.org;
www.tarantulacanada.com;

UWAGA KATALOG W BUDOWIE! INFORMACJE ZAWARTE W TABELACH MOGĄ BYĆ JESZCZE NIE POPRAWNE. ZDJĘCIA SĄ AKTUALNE.!!!!!!
Modyfikacja 2020-10-18 03:57