Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!Uwaga strona w budowie, jeśli chcesz pomóc napisz!


Cyriocosmus ritae
Cyriocosmus ritae
Pterinochilus chordatus
Pterinochilus chordatus
Aphonopelma jungi
Aphonopelma jungi
Lampropelma violaceopes
Lampropelma violaceopes
Psalmopoeus rufus
Psalmopoeus rufus

Poecilotheria miranda

Polecany dla zaawansowanych
Odkrywca: Rok: Nie wymaga rejestracji

Synonimy:

-

Aktywność:

Nocna

Siła jadu:

Silny jad

Środowisko życia:

Nadrzewny

Temperament:

Agresywny

Szybkość ruchu:

Powolny

Polecany dla:

Zaawansowany

Poecilotheria miranda (Pocock, 1900)

Gatunek sklasyfikowany w 1900 roku przez Pocock’a, na podstawie samicy. Na wolności występuje w Indiach. Angielskie nazwy tego ptasznika to Bengal ornamental tarantulaBengal ornamental brown fourspottedBengal Spotted Ornamental Tarantula.

Z rozpostartymi odnóżami dorasta do 14-16 cm.

Bardzo ładny, kontrastowo ubarwiony ptasznik. Spośród innych Poecilotheria wyróżniają go rozległe, białe plamy na kończynach. Całe ciało jest ciemno szare, z domieszką ciemnej zieleni. Na tarczce grzbietowej znajduje się ciemniejszy pas. Przez odwłok ciągnie się żółtawy pas, charakterystyczny dla wszystkich ptaszników z tego rodzaju. Spód ciała tego pająka jest czarny. Na kończynach znajdują się białawe plamy. Dorosły samiec nie jest tak ładnie ubarwiony – jego ciało jest oliwkowo-szare, z fioletowym połyskiem. Wzór na jego odwłoku jest dość dobrze widoczny.

Wymiary terrarium dla dorosłej samicy to 25/40/25 cm (szer./wys./dł.). Na jego dno wsypujemy 5-centymetrową warstwę podłoża (torfu lub substratu kokosowego). Konieczne są gałęzie lub podłużny kawałek kory – pająk użyje ich jako podstawy do budowy pajęczynowo-torfowej kryjówki. Optymalna temperatura dla tego gatunku to 26-27 stopni. Wilgotność powinna utrzymywać się na poziomie około 70%.

Dojrzały samiec ma na nogogłaszczkach narządy kopulacyjne (tzw. bulbusy), nie posiada natomiast haczyków na przedniej parze odnóży krocznych. Jest mniejszy i smuklejszy od samicy.

Młode pajączki karmimy muchami, larwami mącznika młynarka i małymi świerszczami. Podrostki i dorosłe osobniki chętnie polują na duże świerszcze, karaczany i szarańczę. Dorosłym samicom można od czasu do czasu podać małą mysz.

Poecilotheria miranda
dysponuje silnym jadem, który może stanowić potencjalne niebezpieczeństwo dla zdrowia człowieka. Szybko biega i doskonale skacze. Niektóre osobniki mogą być agresywne. Nie nadaje się dla początkujących terrarystów.

Autor: Awikularia


Literatura:
F. Kovarik, Sklipkani, 1998;
N. I. Platnick, The World Spider Catalog, 2000-2005;
Rick C. West, www.birdspiders.com;
www.poecilotheria.com;
www.cyriocosmus.com;
www.zoonen.com;
www.giantspiders.com;
www.exotic-animals.org;
www.tarantulacanada.com;

UWAGA KATALOG W BUDOWIE! INFORMACJE ZAWARTE W TABELACH MOGĄ BYĆ JESZCZE NIE POPRAWNE. ZDJĘCIA SĄ AKTUALNE.!!!!!!
Modyfikacja 2020-10-18 03:57