Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!Uwaga strona w budowie, jeśli chcesz pomóc napisz!


Poecilotheria pederseni
Poecilotheria pederseni
Aphonopelma hentzi
Aphonopelma hentzi
Brachypelma sp. 'angustum'
Brachypelma sp. 'angustum'
Selenocosmia effera
Selenocosmia effera
Nhandu tripepii
Nhandu tripepii

Poecilotheria striata

Polecany dla zaawansowanych
Odkrywca: Rok: Nie wymaga rejestracji
  Poecilotheria striata  - dorosła samica
Fot. 1 Poecilotheria striata - dorosła samica
  Poecilotheria striata  - dorosła samica
Fot. 2 Poecilotheria striata - dorosła samica
  Poecilotheria striata  - dorosła samica
Fot. 3 Poecilotheria striata - dorosła samica
  Poecilotheria striata  - dorosła samica
Fot. 4 Poecilotheria striata - dorosła samica
Pozostałe [10] Ischnothele caudata Lycosa tarantula - tarantula włoska Argiope bruennichi - tygrzyk paskowany Ancylometes rufus Heteropoda venatoria Phidippus regius Heteropoda davidbowie Linothele megatheloides Linothele fallax Cupiennius salei

Nazwa łacińska:

Poecilotheria striata

Synonimy:

-

Aktywność:

Nocna

Siła jadu:

Silny jad

Środowisko życia:

Nadrzewny

Temperament:

Agresywny

Szybkość ruchu:

Powolny

Opis:

Poecilotheria striata

Polecany dla:

Zaawansowany

Gatunek sklasyfikowany w 1895 roku przez Pocock’a. Na wolności występuje w Indiach. Inna nazwa to Poecilotheria vittata. Angielskie nazwy tego ptasznika to Mysore ornamental orange legs tarantula i Mysore Orange Ornamental tarantula.

Dorasta do 6-7 cm ciała.

Jest to pająk podobny z wyglądu do Poecilotheria regalis. W odróżnieniu od niej nie posiada jednak różowego pasa na spodzie odwłoka. Tarczka grzbietowa jest szara, z ciemniejszym, gwiaździstym wzorem. Odwłok również szary. Wzdłuż odwłoka ciągnie się żółty wzór, od którego odchodzą na boki szare paseczki. Nasada kłów jadowych szara. Kończyny w szare i jasne, rozmyte pasy. Przy dobrym oświetleniu widoczny jest fioletowawy połysk na tarczce grzbietowej i kończynach. Od spodu Poecilotheria striata jest czarna. Dwie przednie kończyny są od spodu intensywnie żółte, tylne - białawe. Dorosły samiec ma inne ubarwienie – ogólnie biorąc jest brązowo-oliwkowy, ze słabo widocznym ornamentem na odwłoku. Jego całe ciało ma dobrze widoczny, fioletowy połysk.

Poecilotheria striata występuje w ciemniej i jasnej odmianie barwnej. Przy tej drugiej samiec jest ciemnoszary, bez ornamentu. Młode są bardzo ciemne, prawie czarne, ze słabo zaznaczonym wzorem na ciele.

Wymiary terrarium dla dorosłej samicy to 25/40/25 cm (szer./wys./dł.). Oczywiście, może być również wyższe. Na jego dno wsypujemy 5-centymetrową warstwę podłoża (torfu lub substratu kokosowego). Konieczne są gałęzie lub podłużny kawałek kory – pająk użyje ich jako podstawy do budowy pajęczynowo-torfowej kryjówki. Optymalna temperatura dla tego ptasznika to 27-30 stopni.

Dojrzały samiec ma na nogogłaszczkach narządy kopulacyjne, tzw. bulbusy, nie posiada jednak haczyków na przedniej parze odnóży krocznych. Jest poza tym mniejszy i smuklejszy od samicy.

Młode pajączki karmimy muchami, larwami mącznika młynarka i małymi świerszczami. Podrostki i dorosłe osobniki chętnie polują na duże świerszcze, karaczany i szarańczę. Dorosłym samicom można od czasu do czasu podać małą mysz.

Dysponuje dość silnym jadem, szybko biega i doskonale skacze. Nie nadaje się dla początkujących.

Opracowała Awikularia


Literatura:
F. Kovarik, Sklipkani, 1998;
N. I. Platnick, The World Spider Catalog, 2000-2005;
Rick C. West, www.birdspiders.com;
www.poecilotheria.com;
www.cyriocosmus.com;
www.zoonen.com;
http://geagallerie.free.fr/galerie6.htm;
www.phg-vogelspinnen.de;
www.tarantulacanada.ca
;


UWAGA KATALOG W BUDOWIE! INFORMACJE ZAWARTE W TABELACH MOGĄ BYĆ JESZCZE NIE POPRAWNE. ZDJĘCIA SĄ AKTUALNE.!!!!!!
Modyfikacja 2020-10-18 03:57