Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!



Uwaga strona w budowie, jeśli chcesz pomóc napisz!


Acanthoscurria ferina
Acanthoscurria ferina
Avicularia juruensis
Avicularia juruensis
Eucratoscelus pachypus
Eucratoscelus pachypus
Holothele incei
Holothele incei
Psalmopoeus pulcher
Psalmopoeus pulcher

Heteropoda venatoria

Polecany dla początkujących
Odkrywca: Rok: Nie wymaga rejestracji
  Heteropoda venatoria  - samiec
Fot. 1 Heteropoda venatoria - samiec
  Heteropoda venatoria
Fot. 2 Heteropoda venatoria
  Heteropoda venatoria  - samica z kokonem
Fot. 3 Heteropoda venatoria - samica z kokonem
  Heteropoda venatoria  - samica z kokonem
Fot. 4 Heteropoda venatoria - samica z kokonem
  Heteropoda venatoria  - samica z kokonem
Fot. 5 Heteropoda venatoria - samica z kokonem
Pozostałe [10] Ischnothele caudata Lycosa tarantula - tarantula włoska Argiope bruennichi - tygrzyk paskowany Ancylometes rufus Heteropoda venatoria Phidippus regius Heteropoda davidbowie Linothele megatheloides Linothele fallax Cupiennius salei

Nazwa łacińska:

Heteropoda venatoria

Synonimy:

-

Aktywność:

Dzienna

Siła jadu:

Słaby jad (porównywalny z jadem pszczoły)

Środowisko życia:

Nadrzewny

Temperament:

Łagodny

Szybkość ruchu:

Powolny

Opis:

Heteropoda venatoria

Polecany dla:

Początkujący

Informacje ogólne

1. Nazwa łacińska


Heteropoda venatoria

2. Nazwa polska


brak

3 Środowisko życia i występowanie


Pająk występujący w wielu rejonach świata w których panuje klimat tropikalny i subtropikalny.

4. Wygląd

Heteropoda venatoria mają spłaszczone ciało z szerokim głowotułowiem i odnóżami które układają w zakrzywiony,  charakterystyczny dla swojej rodziny sposób. Samice osiągają do 3 cm dc [długości ciała] natomiast samce do ok 2,5 cm dc. Pająki mają także stosunkowo długie odnóża przy czym odnóża samców są znacznie dłuższe niż samic. Młodociane pająki mają brązowo-szary kolor, jednak z czasem staje się możliwe rozróżnienie płci jeszcze przed osiągnięciem dorosłości. Samczyki stają się jasnoszare z charakterystycznym wzorkiem trójkąta na głowotułowiu. Dodatkowo po wylince na adult ich odnóża stają się znacznie dłuższe niż wcześniej z charakterystycznymi czarnymi pojedynczymi włoskami. Widoczne są także bulbusy w kształcie grotów. Sam zaś kształt samców staje się smuklejszy. Samiczki zaś od samego początku stają się brązowe a z wiekiem widoczny jest żółty pasek nad ich szczękoczułkami. Często także zdarza się, że ich ciało zdobią małe czarne plamki ale nie jest to regułą. Ich ciało jest także masywniejsze i na pierwszy rzut oka ktoś niedoświadczony widząc samca i samiczkę razem mógłby uznać, że to dwa różne gatunki pająków.


Informacje handlowe

1. Terrarium

Mimo iż pająk ten nie osiąga wielkich rozmiarów to warto mu zapewnić większe lokum. Ja proponowałbym co najmniej 20x20x20 chociaż większe także byłoby wskazane. Można stosować także terrarium typowe dla nadrzewniaków gdzie wysokość terrarium jest najdłuższą z jego wymiarów. Jako podłoże stosować najlepiej włókno kokosowe które pozwoli zapewnić odpowiednią wilgotność. Nie musi być go wiele bo sam pająk nie korzysta zbyt z podłoża. Dodatkowo dobrze jest pająkowi zapewnić kawałki kory na których będzie głównie przesiadywał. Jest to gatunek który w swoim naturalnym środowisku przebywa w szczelinach w korze drzew, w kątach, w zakamarkach więc dobrze jest chociaż w minimalnym stopniu odwzorować to i zapewnić mu jakąś kryjówkę. Pamiętajmy także o tym, że pająki linieją wisząc w dół więc kora także spełnia tutaj funkcje obiektu pozwalającego się zaczepić. Uwzględnijmy więc to aby kawałek kory był z 2-3 razy dłuższy od pająka aby przechodząc wylinkę nie zablokował się o ziemie. Gdy nie będzie miał jednak odpowiedniego miejsca do przejścia wylinki zaczepi się o pokrywę i tam ją przejdzie - a to wiąże się z ryzykiem upadku ze względu na śliskie powierzchnie, mimo iż pająk bez problemu porusza się po takich powierzchniach.

2. Temperatura


Gatunek dość odporny i tolerancyjny na spadki i zmiany temperatury. Jednak najlepiej gdyby mieściła się ona w zakresie 22 do 30°C, optymalna zaś to 24-26°C.

3. Wilgotność


Pod względem wilgotności pająk także wykazuje dużą tolerancje. Znosi także tymczasowe przesuszenia jak i "powodzie". Nie znaczy to jednak by pająka wyznaczać na próbę a jedynie to, że zniesie błędy początkujących osób. Starajmy się więc by wilgotność była zachowana na poziomie 40-80% a któraś część terrarium była zawsze stosunkowo wilgotna.

4. Pokarm


Ze względu na niewielkie rozmiary pająk nie jest w stanie polować na wielkie karaczany itp. Nadrabia to jednak samym sposobem polowania. Jest o bowiem bardzo szybki i skoczny łowca dla którego problemu nie sprawia nawet upolowanie ofiary latającej. Można więc karmić wszelkimi owadami skaczącymi, biegającymi i latającymi jak świerszcze, małe karaczany, muchy a także larwy much czy mączników. Można także jako urozmaicenie diety podawać plankton łąkowy jeśli ktoś stosuje taki rodzaj pokarmu. Dobrze sprawdzają się tutaj szarańczaki, motyle itp. Pamiętajmy jednak aby przed podaniem upewnić się czy zwierze nie należy do gatunków zagrożonych i chronionych a także czy nie jest to zwierze trujące lub toksyczne [biedronki, biegacze, oleice itp]. Większym problemem jest karmienie maluchów. Ze względu na swe znikome rozmiary należy podawać muszki owocówki lub wylęg świerszcza. Preferowany jest pokarm aktywnie się poruszający więc różnego rodzaju larwy mogą nie spełnić swych zadań.

5. Rozród

Gdy skompletujemy dorosłą parę, należy pająki nakarmić. Gdy już nie będą chciały przyjmować pokarmu wpuszczamy samczyka do samiczki. On stosunkowo szybko powinien się nią zaciekawić i zacznie delikatnie ją dotykać przednimi odnóżami. Samiczka nie zostając dłużna zachęca samca aby podszedł bliżej. Ten podchodzi do niej po czym wchodzi na nią aby móc w takiej pozycji wprowadzić nasienie. Samica pozostaje nieruchoma pozwalając by samiec robił swoje. Sama kopulacja może trwać nawet do kilku godzin.

Po wszystkim pająki się rozchodzą. Dopuszczanie można powtórzyć dla pewności. Pająki z tego gatunku jeśli są nakarmione to nie wykazują jakiś zapędów kanibalistycznych więc parka może przebywać ze sobą jakiś czas. Nie należy jednak traktować tego jako pewniaka bowiem w moim przypadku pierwszy samczyk skończył jako pokarm nim zrobił swoje.

Po zapłodnieniu samica stosunkowo szybko robi kokon - zależne jest to od warunków w terrarium, a także od samej samicy. Moja zrobiła kokon po 11 dniach ale odchylenia mogą wystąpić w jedną i drugą stronę. Samiczka opiekuje się kokonem nosząc go pod sobą. 
Jako, że H.venatoria jest pająkiem właściwym to nie linieje ona więcej po osiągnięciu dojrzałości, więc po jednej kopulacji samica zrobi kilka kokonów.

6. Temperament

Pająk mało agresywny nie wykazujący chęci do kąsania. Jednak jego szybkość sprawia, że może być trudnym w ogarnięciu zwłaszcza w małym pojemniku. Od siebie dodam, że zdarzyło się mi się iż uciekł mi podrostek tego gatunku i ukrył się pod łóżkiem. Zostawiłem nawet pojemniki z wilgotnym torfem aby zwabić go do pojemnika ale na próżno. Gdy już myślałem, że padł z wysuszenia on po miesiącu wyszedł jak gdyby nigdy nic. Tak więc to jest najlepszy dowód na to by ukazać jak ten pająk jest wytrzymały i jakie odchylenia od optymalnych warunków znosi. Oczywiście po takiej miesięcznej wyprowadzce był gdzieś o wylinkę do tyłu w porównaniu do swego rodzeństwa które przebywało w pojemnikach hodowlanych.

 

7. Dostępność w handlu


Aktualnie pająk łatwo dostępny, ze względu na łatwość rozmnażania. Jednak należy się spodziewać, że mogą występować okresowe "wysypy" tych pająków w zależności z jaką intensywnością będą rozmnażane.

 

Osobiście uważam, że pająk ze względu na swój spokojny charakter nadaje się dla osób nawet początkujących. Jedynie jego ogromna szybkość może sprawiać problemy, nawet doświadczonym hodowcom. Jednak by tego unikać można stosować większe pojemniki z jakimiś kryjówkami [kora, itp] aby pająk czując zagrożenie zamiast ucieczki z pojemnika chował się za kawałkiem kory. Tak samo należy uważać na to podczas karmienia otwierając pojemnik.


Opracował: Dimitir "Wodnik" Wodniakov

 

Bibliografia


- Własne doświadczenia
- Doświadczenia zaprzyjaźnionych hodowców H.venatoria
- http://pl.wikipedia.org/wiki/Heteropoda_venatoria
- http://www.vogelspinnenforum.ch

UWAGA KATALOG W BUDOWIE! INFORMACJE ZAWARTE W TABELACH MOGĄ BYĆ JESZCZE NIE POPRAWNE. ZDJĘCIA SĄ AKTUALNE.!!!!!!
Modyfikacja 2020-10-20 17:45