Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!



Uwaga strona w budowie, jeśli chcesz pomóc napisz!


Cyriocosmus perezmilesi
Cyriocosmus perezmilesi
Selenocosmia peerboomi
Selenocosmia peerboomi
Haplopelma hainanum
Haplopelma hainanum
Poecilotheria sp. lowland
Poecilotheria sp. lowland
Nhandu carapoensis
Nhandu carapoensis

Poecilotheria regalis

Polecany dla zaawansowanych
Odkrywca: Rok: Nie wymaga rejestracji
Fot. 1  
Fot. 2  
Pozostałe [10] Ischnothele caudata Lycosa tarantula - tarantula włoska Argiope bruennichi - tygrzyk paskowany Ancylometes rufus Heteropoda venatoria Phidippus regius Heteropoda davidbowie Linothele megatheloides Linothele fallax Cupiennius salei

Nazwa łacińska:

Poecilotheria regalis

Nazwa polska:

Ptasznik królewski

Synonimy:

-

Aktywność:

Nocna

Siła jadu:

Silny jad

Środowisko życia:

Nadrzewny

Temperament:

Agresywny

Szybkość ruchu:

Powolny

Polecany dla:

Zaawansowany

Poecilotheria regalis - ptasznik królewski (Pocock, 1899)

Na wolności występuje w Indiach. Gatunek opisany w 1899 roku przez Pocock’a. Inne nazwy to Ornithoctonus gadgiliPoecilotheria gadgili. Angielska nazwa tego gatunku to Indian Ornamental Tarantula.

Dorasta do 7-8 cm ciała, z kończynami mierzy około 18 cm. Długie odnóża czynią tego pająka większym, niż jest w rzeczywistości. Samice żyją od 6 do 10 lat - zależy to od osobnika. Gatunek aktywny głównie o zmierzchu i w nocy, dzień spędza w swojej kryjówce.

Pięknie ubarwiony ptasznik nadrzewny. Cechą charakterystyczną tego gatunku jest szeroki różowy pas na spodniej stronie odwłoka, występujący u obu płci od mniej więcej 5-6 wylinki (i tylko u tego gatunku). Tarczka grzbietowa szara z czarnym wzorem. Odwłok również szary z jasnym ornamentem, u niektórych osobników ma lekko fioletowy połysk. Po jego bokach znajdują się czarne paseczki. Odnóża na przemian w jasne i ciemne pasy w odcieniach szarości. Po spodniej stronie dwóch par kończyn przednich występują jaskrawo żółte pasy. Młode są kolorowe od pierwszej wylinki. Samce po ostatniej wylince są mniej kolorowe i przeważnie tracą piękny ornament. Dymorfizm płciowy widoczny jest od około 5-6 wylinki – wtedy pas na odwłoku samicy staje się jaśniejszy, natomiast u samców pozostaje czarny.

Optymalne wymiary terrarium dla dorosłej samicy to 25/30/40 cm (szer./dł./wys.). Jako podłoża można użyć torfu lub substratu kokosowego. Na kryjówkę (jak i na dekorację) doskonale nadaje się kawałek kory. Można także posadzić rośliny lub użyć sztucznych. W terrarium można umieścić także miseczkę z wodą. Wymagana jest dobra wentylacja i tu trzeba ją dobrze wypośrodkować – za mała powoduje pleśń, za duża szybkie wysychanie podłoża. Poecilotheria regalis wymaga temperatury w granicach 25-30°C(nocą może być niższa – 18-20°C) i wilgotności na poziomie 75%.

Poecilotheria regalis karmimy owadami i ich larwami – karaczanami, świerszczami, pasikonikami, larwami mącznika młynarka. Dorosłym samicom można podać mysiego noworodka.

Samica tego gatunku dojrzewa zwykle po 2-3 latach, samce po około 13-15 miesiącach. Samica dojrzewa z reguły po 9-10 wylince, ale z dopuszczeniem lepiej poczekać do 11-12 wylinki. Zależy to od temperatury i częstotliwości karmienia. Samice są większe i masywniejsze. Dojrzały samiec nie ma na przedniej parze odnóży haczyków, posiada natomiast na nogogłaszczkach narządy kopulacyjne (tzw. bulbusy).

Przed dopuszczeniem należy oba pająki dobrze nakarmić. Samiec objawia gotowość do kopulacji bębnieniem w ścianki terrarium. Może to trwać nawet kilka dni. Samica odpowiada podobnie. Kopulacja jest szybka, ale nie zawsze samiec uchodzi z życiem. W zasadzie bardzo rzadko...Dla pewności potrzeba kilku samców do jednej samicy. Tuż przed zrobieniem kokonu samica przestaje jeść i przystępuje do budowy szczelnej kryjówki z pajęczyny. Kokon wytwarza po około 2-3 miesiącach od kopulacji i składa do niego około 100-150 jajeczek. Rozwój w kokonie jest bardzo szybki. Po około 3 tygodniach pojawiają się larwy. W tym stadium można samicy kokon odebrać do sztucznej inkubacji. Po dalszych 2-3 tygodniach młode linieją do stadium nimfy. Są one dość duże. Młode są duże, dorastają do 1 cm i pojawiają się w kokonie po kolejnych 2 tygodniach. 

Jad może być niebezpieczny dla człowieka. Poecilotheria regalis bywa agresywna, jest bardzo szybka i doskonale skacze. Nie wyczesuje włosków parzących z odwłoka.

Awikularia
Literatura:
L. Klatil, Sklipkani, krasavci s chlupatyma nohama, 1998;
M. Kovac, P. Pastor, Vtackare rodu Poecilotheria, AQUATERA, r. VIII, nr 3 i 4;
F. Kovarik, Sklipkani, 1998;
F. Kovarik, Chov sklipkanu, 2001;
H. J. Peters, Tarantulas of the world, Kleiner Atlas der Vogelspinnen, cz. 2, 2000;
N. I. Platnick, The World Spider Catalog, Version 5.5;
Rick C. West, www.birdspiders.com
www.poecilotheria.com
www.tarantulas.ru
www.cyriocosmus.com
Własne doświadczenia.

UWAGA KATALOG W BUDOWIE! INFORMACJE ZAWARTE W TABELACH MOGĄ BYĆ JESZCZE NIE POPRAWNE. ZDJĘCIA SĄ AKTUALNE.!!!!!!
Modyfikacja 2020-10-18 03:58