Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!



Uwaga strona w budowie, jeśli chcesz pomóc napisz!


Zakopywanie się ptaszników

Mimo, iż terrarium jest naprawdę małą przestrzenią życiową, występuję tam swoisty mikroklimat o który musimy zadbać. Każde punktowe dogrzanie, każdy zarzucony na ściankę kabel powoduje w danym miejscu, choćby czasową, zmianę temperatury. Po co to piszę? Otóż właśnie temperatura może być jedną z przyczyn zakopywania się ptasznika. Naturalnym jest, że jeżeli robi się dla ptasznika za gorąco, to się zakopie Nawet 10-15 cm w głąb ziemi przynosi znaczną różnicę w otaczającej zwierzę temperaturze. Tu pojawia się kwestia tego, jak bardzo ważna jest grubość torfu. Oprócz utrzymania wilgotności, zapewnia on swoistą ochronę temperaturową. Gdy widzimy ptasznika, zwłaszcza dorosłego, zakopującego się w ziemi, możemy poświęcić chwilę na refleksję, czy aby nie jest mu za gorąco.

Druga kwestia to kryjówki, a raczej ich braku lub kiepska jakość. Czasem zapomni się "hodowcy" umieścić je w terrarium, bo to niby nieważne, bo akurat nie mam kokosa\doniczki\słoika, powody są różne, ale zapewne zakończy się to kopaniem. Ptasznik jest w stanie odróżnić dzień i noc, a znaczne ilości dochodzącego do niego światła instynktownie działają na pająka jako impuls iż jest on na otwartej przestrzeni co nie jest korzystne w środowisku w jakim żyje. Jeżeli ptasznik nie odnajdzie miejsca przyciemnionego to po prostu zbuduje je sobie sam. Do tego paragrafu zapewne wiele ludzi będzie miało pretensje, że ich pająk to jak widzi zapaloną żarówkę to do niej biegnie i godzinami się wygrzewa. Owszem, ale to jest już „aspekt temperaturowy”, a ja poruszam inną kwestię.

Obserwuję się także notoryczne zakopywanie się małych osobników. Czy jest to spowodowane warunkami panującymi w pojemnikach na kliszę\mocz? Poniekąd tak, gdyż z racji swojej wielkości nagrzewają się szybciej, a i mikroklimat w nich panujący szybciej się stabilizuję i w ciągu kilku minut grzania żarówką lub kablem- nawet przy użyciu szklanej izolacji pod spodem i robi się gorąco. Więc to raz. A dwa to swoisty- można to śmiało nazwać instynkt, który sprawia iż młode pająki kopią w ziemi do oporu. Jeżeli potrzebujesz dowodu do tej tezy to otwórz pojemniki swoich wszystkich ptaszników L1-L3 i się przypatrz. Z wiekiem jakby ta chęć kopania zanikała. Można to też wytłumaczyć brakiem kryjówki, lecz jak tutaj w kliszówce umieścić kryjówkę? Dlatego polecam kliszówki czarne. Zaobserwowałem, że pająki w nich trzymane kopią rzadziej niż te trzymane w tych przepuszczających światło. Instynkt ten można wytłumaczyć tym, iż pająk w stadium L1-L5 nie jest jakby w stanie pełnić swojej funkcji w przyrodzie w 100% jako malutki pajączek jest jeszcze raczej bardziej materiałem na ofiarę niż na drapieżcę. Dlatego łatwiej coś upolować, zjeść spokojnie pod ziemią i rosnąć.

Zakopywanie pająka często związane jest z linieniem, ale to wiąże się ze wszystkimi przykładami które wypisałem powyżej. Mam nadzieję, że to trochę rozświetli sytuację tym którzy martwią się zakopywaniem ich pupila.

lek. wet. Przemysław Łuczak

Autor | Modyfikacja 2020-10-20 12:49
  • Losowe ptaszniki z bazy

    Tapinauchenius gigas
    Tapinauchenius gigas
    Tapinauchenius subcaeruleus
    Tapinauchenius subcaeruleus
    Psalmopoeus cambridgei - ptasznik trynidadzki
    Psalmopoeus cambridgei
    ptasznik trynidadzki
    Psalmopoeus pulcher
    Psalmopoeus pulcher
    Poecilotheria smithi
    Poecilotheria smithi
  •