Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!



Uwaga strona w budowie, jeśli chcesz pomóc napisz!


Terrarium dla ptaszników

Terrarium należy ustawić w miejscu chronionym przed promieniami słonecznymi. W żadnym wypadku nie może być to parapet okienny. Zbyt wysoka temperatura może doprowadzić do śmierci ptasznika. Za taką granicę można uważać 35-38°C. Ukąszenie ptasznika jest bolesne, a niektóre gatunki mają niebezpieczny (w szczególności dla alergików) jad, dlatego terrarium należy ustawić w miejscu niedostępnym dla dzieci i zrobić solidne zamknięcie. Żarówka powinna mieć moc w granicach 15-25W.

  • Terrarium dla ptaszników prowadzących naziemny tryb życia

    • W zależności od wielkości ptaszników buduje się różne terraria. Dla mniejszych gatunków, np. dla ptasznika tygrysiego (Cyclosternum fasciatum) odpowiednie będzie terrarium o wymiarach 20/20/20 cm; dla ptaszników większych - wymiary będą większe. Standardowa wielkość terrarium: 30 cm długość, 20 cm szerokość i 30 cm wysokość. Raczej nie należy przekraczać tej wysokości - przy próbie wspinaczki ptasznika naziemnego może dojść do jego upadku. Często kończy się to śmiercią naszego podopiecznego. Jako podkład do terrarium proponuję torf kwaśny 3,5-4,5 Ph (do nabycia w sklepach ogrodniczych). Dla ptaszników wymagających mniejszej wilgotności można zrobić mieszankę torfu z piaskiem (najlepiej taki piasek kupić w sklepie zoologicznym). Można także kupić włókna kokosowe. Terrarium może być szklane lub plastikowe. Szklane można zrobić samemu lub u szklarza. Ważne, aby umieścić w górnej lub bocznej części terrarium gęstą siatkę. Otwór taki zapewni wentylację. Do zrobionego terrarium wsypujemy torf. Grubość podłoża to 2-3 cm; niektóre gatunki, jak np. Ptasznik zebrowaty (Aphonopelma seemani) lubią przebudowywać terrarium - dla nich potrzebna jest grubsza warstwa podłoża (około 5 cm). Nie polecam używania samego piasku, ponieważ małe ziarenka mogą się dostać do przewodu oddechowego ptasznika - co może spowodować śmierć. Terrarium należy wyposażyć w kawałek kory, połówkę orzecha kokosowego, co będzie dobrą kryjówką dla pająka. Można także umieścić tam kamienie, ale nie polecam skomplikowanych kamiennych budowli. Mogą się one zawalić i przygnieść lokatora terrarium. Niezbędna jest miseczka z wodą. Urządzenie wnętrza terrarium pozostawiam gustowi hodowców.
  • Terrarium dla ptaszników prowadzących nadrzewny tryb życia

    • Jest przeznaczone dla ptaszników z rodzaju np. Avicularia, Psalmopoeus, Poecilotheria, Heteroscodra, itp. W przyrodzie żyją one w koronach drzew. Standardowa wielkość terrarium: 30 cm długość, 20 cm szerokość, i 30-50 cm wysokość. Do zrobionego terrarium wsypujemy torf. W terrarium należy umieścić grubsze gałęzie, aby ptasznik mógł wykorzystać je do budowy gniazda. Można także posadzić rośliny. Mogą to być małe, drobnolistne fikusy (np. Ficus pumilio) czy rośliny z rodzaju Scindapsus. Trzeba jednak uważać, aby nie było w nich owadów lub ich larw. Rośliny można posadzić albo włożyć do terrarium z doniczkami.
  • Terrarium dla ptaszników prowadzących podziemny tryb życia

    • Jest przeznaczone dla ptaszników z rodzaju np. Hysterocrates. Pająki te budują system korytarzy z kilkoma wejściami i rzadko przebywają na powierzchni w ciągu dnia. Standardowa wielkość terrarium: 30 cm długość, 20 cm szerokość i 30 cm wysokość. Podkład do terrarium powinien mieć minimalnie 10 cm grubości. Piasku nie polecam, ponieważ jest on zbyt sypki, aby ptasznik mógł w nim kopać. Gałęzie i kora nie są potrzebne.

 

Opracowała Awikularia

 

Autor | Modyfikacja 2020-10-07 09:10
  • Losowe ptaszniki z bazy

    Aphonopelma seemanni
    Aphonopelma seemanni
    Ephebopus cyanognathus
    Ephebopus cyanognathus
    Avicularia juruensis
    Avicularia juruensis
    Stromatopelma calceatum
    Stromatopelma calceatum
    Poecilotheria smithi
    Poecilotheria smithi
  •