Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!



Uwaga strona w budowie, jeśli chcesz pomóc napisz!


Blatta lateralis - karaczan turecki

Nazewnictwo

Nazwa łacińska: Blatta lateralis
Nazwa polska: Karaczan turecki

Wygląd

Wielkość: 2,5 cm

Pojemnik hodowlany

Karaczany te z racji niewielkiego rozmiaru nie wymagają dużego lokum do rozpoczęcia hodowli. Możemy zacząć od małego szklanego, plastikowego pojemnika, a wraz ze wzrostem hodowli zwiększać powierzchnię życiową karaczanów.  Blatta lateralis nie chodzą po ściankach więc nie powinniśmy obawiać się ucieczki. Osobiście preferuję jednak zamykane pojemniki które oczywiście wyposażone są w wentylacje w postaci dziurek bądź siatki. Do naszego pojemnika tradycyjnie należy włożyć np. wytłoczki po jajkach, bądź rolki po papierze które z pewnością zostaną zamieszkane przez karaczany.

Temperatura

Całodobowa 25-30°C. Można jednak trzymać je w temperaturze pokojowej. Temperatura podana jest temperaturą optymalną - przy niej nasza hodowla będzie mnożyć się najszybciej, a cykl rozwojowy będzie krótszy.

Wilgotność

Wilgotność optymalna to 60-70% i warto zadbać o spełnienie tego wymogu.

Żywienie

Nasze karaczany z chęcią będą przyjmować taki pokarm jak: jabłka, ogórki (zwykłe, nie kiszone!), marchewkę, gruszkę, kapustę, a także inne warzywa i owoce ? kwestia gustu i wyboru. Jeśli coś nie będzie odpowiadało karaczanom to na pewno tego nie zjedzą, więc możemy eksperymentować z pokarmem.

Aby zaopatrzyć karaczany w białko powinniśmy im zagwarantować stale dostępny pokarm suchy taki jak karma dla rybek, psa czy kota. Stosuję również nieco mąki, karmy dla kanarka, a także otręby pszenne, płatki owsiane, czy nieco mleka w proszku ? wszystko to możemy mieszać. Powinniśmy również rozdrobnić większe z w/w pokarmów (np. karma dla psa, kota itd.).

Gdy karaczany mają pod dostatkiem warzyw i owoców to nie jest konieczne podawanie im wody. Jeśli jednak zdecydujemy się na ten krok to polecam namoczenie gąbki (oczywiście nie używanej ) i umieszczenie jej na płytkim talerzyku, podstawce tak aby karaczany mogły czerpać z niej wodę. Jeśli chodzi o kanibalizm to jest on właściwie zerowy tak jak u większości karaczanów, jeśli oczywiście mają dostęp do w/w pokarmów.

Dymorfizm płciowy

Samce w odróżnieniu od samic posiadają skrzydła, a także ich budowa jest smuklejsza.

Rozród

Zapłodniona samica składa ootekę w podłoże lub szczeliny wytłoczek, z której po ok. 1 ? 3 miesiącach rodzą się młode (w ootece jest ok. 20 ? 30 jaj). Gdy dochodzi do złożenia ooteki przez samicę, dobrze jest utrzymać wilgotność na dość wysokim poziomie.

Podsumowanie

Karaczany tureckie posiadają wiele zalet jako zwierzęta karmowe. Nie zakopują się w podłożu, nie chodzą po ściankach. Są ruchliwe dzięki czemu nasze zwierzęta "chętniej" aktywnie polują. Dzięki łatwemu utrzymaniu i wartościom odżywczym są dobrą alternatywą dla zbliżonych rozmiarem i trudniejszych w hodowli świerszczy.

Opracował Przemysław Łuczak

Autor | Modyfikacja 2020-10-23 04:52
  • Losowe ptaszniki z bazy

    Anoploscelus lesserti
    Anoploscelus lesserti
    Cyriocosmus perezmilesi
    Cyriocosmus perezmilesi
    Sericopelma melanotarsum
    Sericopelma melanotarsum
    Theraphosa blondi - ptasznik goliat
    Theraphosa blondi
    ptasznik goliat
    Poecilotheria sp. lowland
    Poecilotheria sp. lowland
  •