Nowy Poecilotheria ze Sri Lanki

03:03 19-01-13 Napisał: Brysiu Kategoria: Portal ptasznik.pl

Rodzaj Poecilotheria liczy aktualnie 15 (lub 14, biorąc pod uwagę, że P. pococki powinien uznany być za synonim P. smithi) występujących w Indiach oraz na Sri Lance. Większość z nich nadal jest słabo poznana i nie była zrewidowana od czasu oryginalnego opisu. Ostatnio w północnej części Sri Lanki odkryto nieznany wcześniej gatunek.

Poecilotheria rajaei Nanayakkara et al., 2012
Po raz pierwszy osobnika tego gatunku widziano w roku 2009, kiedy to został zabity przez lokalnych mieszkańców. Poprzez posiadanie charakterystycznego paska na wewnętrznej stronie odwłoka, nie zakwalifikowano go do żadnego opisanego wcześniej gatunku. Jedynym pod tym względem podobnym gatunkiem jest P. regalis występujący w Indiach. Po długich poszukiwaniach, wspartych nawet przez podinspektora policji (od którego pochodzi nazwa nowego gatunku), udało się odłowić ich większą ilość.


Bibliografia

 • Nanayakkara, R.P., P.J. Kirk, S.K. Dayananda, G.A.S.M. Ganehiarachchi, N. Vishvanath & T.G. Tharaka Kusuminda. 2012. A new species of Tiger Spider, Genus Poecilotheria, from Northern Sri Lanka. Journal of the British Tarantula Society 28(1): 6-15.
Tłumaczył: Jacek Szubert Drukuj Wracaj
 • Losowe ptaszniki z bazy

  Aphonopelma anax
  Aphonopelma anax
  Aphonopelma moderatum
  Aphonopelma moderatum
  Aphonopelma schimidti
  Aphonopelma schimidti
  Pelinobius muticus
  Pelinobius muticus
  Poecilotheria regalis
  Poecilotheria regalis
 •