Eurypelma californicum (Theraphosidae) nadal niepoprawną nazwą

10:21 27-06-12 Napisał: Brysiu Kategoria: Aktualności taksonomiczne

Mimo, że nazwa Eurypelma californicum (Ausserer 1871) uznana została za nomem dubium kilka dekad temu, niezmiennie stosowana jest we wielu nietaksonomicznych publikacjach. Niemożliwym jest przypisanie jakiegokolwiek żywego osobnika do oryginalnej deskrypcji, która ma niemal 150 lat. Nazwa ta powinna przestać być więc używana. Ale nie jest.

Według Web of Knowledge "E. californicum" występuje aż w 139 publikacjach z ostatnich 35 lat. Z uwagi na żywotność oraz łatwe do spełnienia warunki życiwe, pająki te, pochodzące z Północnej Ameryki, często stosowane były do różnorakich badań. Tak powszeche użycie błędnej nazwy wskazało na konieczność prześledzenia historii tego i pokrewnych taksonów oraz samych pająków, co skutkować powinno ustaleniem do jakiego gatunku faktycznie należą. 

Firma, od której wywodziły się studiowane osobniki twierdzi, że dzieliła się jedynie Brachypelma smithi oraz Aphonopelma hentzi. Pochodzenie oraz zdjęcia z publikacji wskazują na tego drugiego. Jednak jako że miejsce występowania pokrywa się z innymi gatunkami z tego rodzaju (A. anax, A. armada, A. moderatum, oraz możliwe że innymi, nieopisanymi), również ich nie można wykluczyć. Niekwestionowanym jest jednak fakt, że nazwa ‘‘Eurypelma californicum’’ i jakiekolwiek jej użycie wzbudzić powinno wątpliwość u czytelnika. 

Bibliografia:

 • Wolfgang, N. 2012. The species referred to as Eurypelma californicum (Theraphosidae) in more than 100 publications is likely to be Aphonopelma hentzi. J Arachnol. 2012;40(1):128-30.

Tłumaczył: Jacek Szubert

Drukuj Wracaj
 • Losowe ptaszniki z bazy

  Aphonopelma caniceps
  Aphonopelma caniceps
  Lasiodora parahybana
  Lasiodora parahybana
  Lampropelma nigerrimum
  Lampropelma nigerrimum
  Selenocosmia peerboomi
  Selenocosmia peerboomi
  Cupiennius salei
  Cupiennius salei
 •