Nowy gatunek ptasznika z Meksyku

03:39 23-08-12 Napisał: Brysiu Kategoria: Aktualności taksonomiczne

Meksyk jest drugim na świecie krajem jeśli chodzi o różnorodność ptaszników. Odnotowano tam około 70 gatunków. Liczba ta rokrocznie rośnie, tym razem za sprawą nowego gatunku z rodzaju Bonnetina Vol, 2000, który to do tej pory reprezentowany był przez 4 gatunki endemiczne dla Meksyku: Bonnetina cyaneifemur Vol, 2000, Bonnetina rudloffi Vol, 2001, Bonnetina alagoni Locht & Medina, 2008 oraz Bonnetina aviae Estrada-Alvarez & Locht, 2011. 

Nowo opisanemu gatunkowi nadano nazwę po terenie, na którym występuje - Papalutla, Guerrero, Meksyk - B. papalutlensis. Są to tereny z wyraźnie zaznaczonymi wzniesieniami i kanionami. Wysokościowo wahają się od 630 do 1600 m. Gatunek zamieszkuje norki umiejscowione pod kamieniami. 

Sezon rozrodczy dla B. papalutlensis zaczyna się we wrześniu, młode pojawiają się późnym kwietniem, a więc na początku pory deszczowej. W publikacji opisano również rozmnożenie w niewoli, z którego uzyskano 173 młodych. 

Bibliografia:
 • Mendoza-Marroquín JI. 2012. Bonnetina papalutlensis a new species of tarantula from Guerrero, Mexico, with notes on reproduction (Araneae, Theraphosidae, Theraphosinae). Revista Iberica de Arachnologia. 2012;20:57-62.

Tłumaczył: Jacek Szubert

Drukuj Wracaj
 • Losowe ptaszniki z bazy

  Acanthoscurria musculosa
  Acanthoscurria musculosa
  Lampropelma violaceopes
  Lampropelma violaceopes
  Brachypelma smithi - ptasznik czerwonokolanowy
  Brachypelma smithi
  ptasznik czerwonokolanowy
  Brachypelma emilia
  Brachypelma emilia
  Ancylometes rufus
  Ancylometes rufus
 •